• Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

• Rok szkolny 2023/2024

•  pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Celem organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej jest wsparcie potencjału rozwojowego dziecka i stwarzanie warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola oraz w środowisku społecznym.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna polega na rozpoznawaniu i zaspakajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka oraz rozpoznawaniu jego indywidualnych możliwości psychofizycznych, z uwzględnieniem czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie dziecka w przedszkolu.

Pomoc może być udzielana dzieciom:

• niepełnosprawnym,
            • niedostosowanym społecznie,
            • zagrożonym niedostosowaniem społecznym,
            • z zaburzeniami zachowania lub emocji,
            • szczególnie uzdolnionym,
            • ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się,
            • z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych,
            • chorym przewlekle,
            • będącym w sytuacji kryzysowej lub traumatycznej,
            • doznającym niepowodzeń edukacyjnych,
            • zaniedbanym środowiskowo ze względu na sytuację bytową dziecka i jego rodziny, sposób spędzania czasu wolnego i kontakty środowiskowe,
            • mającym trudności adaptacyjne związane z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związane z wcześniejszym kształceniem za granicą.

Wśród osób uprawnionych do inicjowania udzielania dzieciom pomocy znajdują się:

• rodzice dziecka,
            • dyrektor przedszkola,
            • nauczyciele, wychowawcy grupy wychowawczej lub specjaliści, prowadzący zajęcia z dzieckiem,
            • pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania lub higienistka przedszkolna/,
            • poradnie,
            • asystent edukacji romskiej,
            • pomoc nauczyciela,
            • pracownik socjalny,
            • asystent rodziny,
            • kurator sądowy,
            • organizacje pozarządowe i inne instytucje lub podmioty działające na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

Organizowane w przedszkolu formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej określone zostały w § 6 ust. 1 pkt. 1–4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach:

1. zajęcia rozwijające uzdolnienia (organizowane dla dzieci szczególnie uzdolnionych);
            2. zajęcia specjalistyczne:
            • korekcyjno-kompensacyjne
            • logopedyczne
            • rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne
            • inne zajęcia o charakterze terapeutycznym
            1. zindywidualizowana ścieżka realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego ,
            2. porady i konsultacje.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana na podstawie:

ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach  (Dz.U.2020 poz.1280 z późn zm)

ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U 2020 poz 1309 z późn zm)